První ročník

V přiloženém dokumentu zveřejňujeme výsledky zápisu do prvního ročníku školního roku 2024/25.

Talentové zkoušky do třídy s posílenou výukou tělesné výchovy v prvním ročníku školního roku 2024/25 proběhnou 10. května 2024 v hale BIOS. Přihlášky je možné podávat do 14. dubna 2024. Více informací je uvedeno v přiložené přihlášce ke zkouškám.

Pro případné dotazy kontaktujte T. Kovalskou (tel: 311 240 444, tereza.kovalska@zsnovestraseci.cz)

Ve dnech 3. a 4. dubna 2024 od 13:30 do 18:00 proběhne zápis žáků do prvního ročníku školního roku 2024/25. Uvedený termín zápisu je určen i pro ukrajinské děti.

Žádáme vás, abyste své dítě k zápisu elektronicky registrovali, a to v termínu od 15. do 31. března 2024 prostřednictví těchto webových stránek (první – červeně psaný odkaz na svislé liště vpravo).

Součástí registrace je i volba termínu zápisu. Po dokončení registrace obdržíte zprávu do své mailové schránky. Na jednotlivých pracovištích mateřšké školy budou pro vás připraveny vytištěné přihlášky (případné žádosti o odklad) a další informace.

Návod pro elektronickou registraci je ZDE k dispozici. (Po otevření odkazu vyhledejte v liště 4. položku – Elektronická přihláška do 1. ročníku ZŠ)

Třída s posílenou výukou tělesné výchovy

Již od školního roku 2015/2016 mají rodiče budoucích prvňáčků možnost umístit své dítě do třídy s posílenou výukou tělesné výchovy.  V případě zájmu ze strany žáků a jejich rodičů bude opět otevřena jedna třída v ročníku, která bude mít na 1. stupni místo dvou vyučovacích hodin tělesné výchovy týdně 4 hodiny tělesné výchovy.  Třída je určena nejen pro aktivně sportující žáky, ale i žáky, jejichž rodiče vnímají pohybovou aktivitu jako nedílnou součást zdravého životního stylu.

Třída bude otevřena za předpokladu, že bude zcela naplněna. Pokud by zájem převýšil kapacitu třídy, rozhodnou o přijetí žáka do třídy s posílenou výukou TV talentové zkoušky.

Jak to ovlivní učební plán pro celý první stupeň a v 1. ročníku znázorňují níže uvedené tabulky.

Učební plán pro 1. stupeň základní školy (1. – 5. ročník) od 2023/24

Rámcový učební plán (minimální časová dotace daná MŠMT) Plán (ŠVP) ZŠ Strašecí pro běžnou třídu
Plán (ŠVP) ZŠ Strašecí pro sportovní třídu
Český jazyk 33 41 37
Anglický jazyk 9 10 9
Matematika 20 24 23
Informatika 2 2 2
Prvouka 11 6 5
Vlastivěda 4 4
Přírodověda 3 3
Výchova k ekologii
Hudební výchova 12 5 5
Výtvarná výchova 7 7
Dramatická výchova
Tělesná výchova 10 11 18
Pracovní činnosti 5 5 5
Celkem hodin   118 118

*DČD=disponibilní časová dotace (škola může tyto hodiny použít na posílení hodin předmětů či profilaci školy), **Celková dotace hodin na 1. stupni musí být 118 hodin

Srovnání učebního plánu klasické třídy a třídy s rozšířenou výukou TV v 1. ročníku od 2023/24

Vyučovací předmět ŠVP – klasická třída ŠVP – sportovní třída
Český jazyk 9 8
Matematika 4 4
Prvouka 1 1
Hudební výchova 1 1
Výtvarná výchova 2 1
Tělesná výchova 2 3
Pracovní činnosti 1 1
Celkem hodin 20 19

* hodiny jsou disponibilní

Případné dotazy budou zodpovězeny kdykoli po domluvě v kanceláři ředitele školy.

Komenský kdysi řekl: „Tělo, nechť každodenní své hýbání má“ a my v ZŠ J. A. Komenského věříme, že posílením hodin tělesné výchovy budeme toto motto naplňovat.

Seznam doporučených pomůcek pro prvňákyŠkolní potřeby zakoupené rodiči

školákPředškolák – šikulka

1. Zná svoje jméno a příjmení.
  2. Zná jména a příjmení svých rodičů a sourozenců.
  3. Zná svoji adresu a trefí domů např. ze školky.
  4. Naučí se přednést básničku nebo říkanku.
  5. Rytmicky vytleská slovo, slovní spojení, krátkou větu.
  6. Pojmenuje osoby, zvířata, věci ve svém okolí a vyjádří se o nich.
  7. Vypravuje souvisle krátký zážitek, příběh, příhodu nebo pohádku.
  8. Komunikuje – umí požádat, poděkovat, vysvětlit.
  9. Umí se samostatně svléknout, obléknout, přezout, zaváže si boty.
  10. Má správné hygienické návyky (mytí rukou, používání toalety, smrkání, stolování).
  11. Uklidí a srovná si svoje věci (hračky, oblečení, obuv, školní pomůcky).
  12. Bez počítání určí počet prvků 1 – 5.
  13. Napočítá od 1 do 10.
  14. Pojmenuje a rozliší čtverec, kruh, trojúhelník a obdelník.
  15. Rozliší a pojmenuje cca 10 barev.
  16. Běhá, poskakuje, skáče, překoná překážku, hází a chytá míč, udrží rovnováhu.
  17. Manipuluje s drobnými předměty (skládá, staví, rovná, stříhá, navléká …).
  18. Nakreslí lidskou postavu s detaily.
  19. Napodobí jednoduchý tvar (písmeno, číslici, sestavu teček …).
  20. Respektuje a plní jednoduché příkazy a úkoly.

Možná vás zaujme několik rad a námětů pro nácvik psaní, jestliže:  Máte doma leváka