Devátý ročník

Informace k přijímacímu řízení platné k lednu 2024 najdete v přiloženém dokumentu (včetně odkazu na digitální podávání přihlášek)

Informace k přijímacímu řízení na střední školy a konzervatoře ve školním roce 2023/24

• termín pro talentové zkoušky v 1. kole přijímacího řízení do oborů středního vzdělání s talentovou zkouškou je stanoven ve dnech od 2. do 15. ledna 2024, do oborů vzdělání v konzervatoři se talentová zkouška koná od 15. ledna do 31. ledna 2024, pro talentové zkoušky do oboru vzdělání Gymnázium se sportovní přípravou v pracovních dnech od 2. ledna do 15. února 2024
  • odevzdání přihlášky ke studiu u oborů s talentovou zkouškou ředitelství střední školy nejpozději do 30. listopadu 2023
  • odevzdání přihlášek ke střednímu vzdělávání do oborů bez talentové zkoušky ředitelství střední školy nejpozději do 20. února 2024
  • konání povinné jednotné zkoušky v oborech s maturitní zkouškou formou jednotných písemných testů z Českého jazyka a literatury a Matematiky
  • 1. termín: 12. dubna 2024 – pro čtyřleté obory vzdělání, 16. dubna 2024 – pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií
  • 2. termín: 15. dubna 2024 – pro čtyřleté obory vzdělání, 17. dubna 2024 – pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií
  • jednotná zkouška v náhradním termínu je stanovena pro všechny uvedené obory vzdělání na dny: 29. dubna 2024 a 30. dubna 2024

Digitalizace přihlášek:

Dochází ke změně v možnosti podání přihlášky ke studiu. Ta by měla mít v budoucnu výhradně elektronickou podobu. V první fázi digitalizace v tomto školním roce budou mít však uchazeči možnost podat přihlášku buď v písemné formě bez elektronického systému, resp. písemně s podporou elektronického systému, nebo výhradně elektronickou formou s ověřením zákonného zástupce prostřednictvím elektronické identity. V případě, že uchazeč nebude chtít nastoupit na určenou školu, bude mít povinnost na dané škole podat „vzdání se“ svého místa (formálně jde o zpětvzetí přihlášky).

Přihlášky do oborů s talentovou zkouškou podají uchazeči letos v listopadu ještě podle stávající legislativy pouze v písemné formě. Počítá se s tím, že každý, kdo podá přihlášku do oboru vzdělání s talentovou zkouškou a zároveň následně k 20. 2. 2024 podá elektronicky přihlášku do oborů vzdělání bez talentové zkoušky, uvede do této přihlášky také i ty dvě školy, které byly s talentovou zkouškou podány v listopadu 2023. Tak dojde k digitalizaci všech přihlášek.

Digitalizace procesu přihlášek bude zajištěna informačním systémem, který v souladu s připravenou novelizací školského zákona, spustí Cermat ve spolupráci s MŠMT nejpozději k 15. 1. 2024.

Zdroj informací: MŠMT

Pozn.:

Všichni žáci 9. ročníku dostali k dispozici tištěný Atlas školství, ve kterém najdou užitečné informace k volbě střední školy.

Kontakty na VP k volbě střední školy:      e-mail: alena.kellerova@zsnovestraseci.cz, tel.: 311 240 415

Podpora České školní inspekce při přípravě na příjímací zkoušky:

Více informací najdete ZDE