Poznávací zájezd do Anglie
Vzhůru do Anglie! Tak by mohlo znít radostné heslo poznávacího šestidenního zájezdu připraveného pro žáky 8. a 9. ročníku, které doprovázely paní učitelky Lenka Auerswaldová s Hanou Fröhlichovou s Hanou Inman. Ve středu 22. 5., po školním „check-inu“, jsme se autobusem vydali na cestu napříč Evropou k francouzskému městu Calais. Cesta byla dlouhá, ale díky vyprávění pana průvodce, co nás na zájezdu čeká, a zhlédnutí filmu jsme ji nakonec příjemně zvládli. První den byl zakončen projetím Eurotunnelu přes kanál La Manche do Anglie. Úsměvné byly hrátky s časovými pásmy, kdy jsme vyjeli z francouzského města Calais před půlnocí a přijeli do anglického Doveru „včera“ ve 23:50.
Druhý den se naplnila naše očekávání a navštívili jsme hlavní město Velké Británie, tedy Londýn. Po ranní, osvěžující (krátkému spánku v autobuse navzdory) procházce po Londýnském mostě, jsme došli až k hradu Tower a ikonickému mostu Tower Bridge. Typický červený double-decker bus nás dovezl k Trafalgarskému náměstí. Další procházkou kolem proslulé putyky se jménem Sherlocka Holmese jsme došli až k břehu řeky Temže, kde na nás čekala již rezervovaná plavba lodí. Právě z lodi jsme si mohli prohlédnout další známé památky Londýna, tedy Budovy Parlamentu s proslulou věží Big Ben, divadlo Globe, katedrálu sv. Pavla nebo most Tower Bridge přímo z řeky. Další příjemnou atrakcí byla návštěva London Eye. Z tohoto krásného vyhlídkového kola jsme viděli Londýn z ptačí perspektivy. K večeru jsme dojeli do města Cardiff a žáci se vydali na ubytování do svých hostitelských rodin.
Po snídani nás hostitelské rodiny dovezly na smluvené místo a odtud jsme se vydali poznávat krásy jižní Anglie. První v plánu bylo město Stratford, rodiště slavného dramatika Williama Shakespeara. Po návštěvě jeho rodného domu jsme došli i do kostela Nejsvětější Trojice, kde je dramatik pochován. Další zastávka byla na hradu Warwick, typickém středověkém hradu, postaveném Vilémem Dobyvatelem v 11. století. Hrad jsme měli možnost prolézt doslova skrz naskrz. Obdivovali jsme krásné výhledy z mohutných hradeb, stejně jako muzejní výstavu „ze života ve středověku“ ve sklepení hradu. Bezpochyby nejhezčí částí prohlídky byly zařízené komnaty hradního paláce doplněné o voskové figuríny. Poslední zastávkou dne bylo univerzitní město Oxford. Prošli jsme se kolem univerzitních kolejí, kde studovali slavní a známí Oscar Wilde, Bill Clinton, Anthony Blair nebo Rowan Atkinson. A možná někdo z žáků dostal inspiraci, kam zamířit na studia po střední škole.
Čtvrtý den jsme navštívili městečko Salisbury s proslulou katedrálou Panny Marie. Samotná věž měří 123 metrů a patří k nejvyšším v zemi. Chrám v Salisbury nabízí ještě jeden unikát, a to dochovaný exemplář Magny Charty Libertatum, resp. Velké listiny práv a svobod z roku 1215. Další poznávání vedlo k nejznámějšímu prehistorickému kultovnímu místu v Anglii, ke Stonehenge. Známou megalitickou stavbu, resp. kruhové kameny, jsme si prohlédli velmi zblízka a poté již směřovali na poslední výletní bod tohoto dne, a tím bylo město Bath. Během podvečerní příjemné procházky jsme mohli nasát lázeňskou atmosféru města a vidět mnoho historických budov a lázní. Čas zbyl i na nakupování suvenýrů a krátké občerstvení.
Poslední den v Anglii patřil opět památkám v Londýně. Prohlédli jsme si Kensingtonský palác s přilehlými zahradami, zajeli se podívat na proslulé nádraží King´s Cross station s nástupištěm 9 a ¾, zavítali před Buckinghamský palác a k večeru došli až na Piccadilly Circus. Příjemně unavení jsme kolem 20. hodiny usedli do autobusu a s radostným uspokojením ze zlaté medaile hokejových mistrů se vydali na zpáteční cestu domů, tentokrát ovšem nikoli Eurotunnelem, nýbrž trajektem – žáci tak zakusili oba způsoby překročení Lamanšského průlivu.
Celý poznávací zájezd byl plný nových krásných zážitků a poznávání nádherných míst Anglie i nových zkušeností postarání se sama o sebe. Velké poděkování patří panu průvodci, který vždy podal výborný a zajímavý výklad o památkách, dokázal žáky zaujmout, ale i je nasměrovat, kde je vhodné se občerstvit nebo něco nakoupit. Rovněž nesmíme zapomenout na ten benefit, že žáci měli možnost si potrénovat anglický jazyk v hostitelských v hostitelských rodinách nebo při nakupování. O příjemné podkreslení každého dne se postaralo i samotné slunečné počasí. Poslední den v Londýně nám krátce sprchlo, ale kdo by nechtěl zažít v Londýně pravé londýnské počasí?
Výlet se zkrátka povedl a jeho účastníci byli s jeho průběhem spokojení, rozhodně mají na co vzpomínat. Milá Anglie, bylo to vážně fajn, tak třeba zase příště?
Ing. Hana Fröhlichová