Úspěšní vědátoři z Nového Strašecí

Pokoje některých žáků zdobí profesionální fotbalisté a hokejisté. Další pro změnu vzhlíží ke hvězdám hudebního a filmového nebe. A pak se najdou i tací, kteří se vydávají v pomyslných šlépějích Alberta Einsteina či Marie Curie-Sklodowské. A mladé nadšené vědátory najdeme v hojném počtu i na novostrašecké základní škole, kteří zde navštěvují kroužek DDM. Nic jim poté nebránilo v tom, aby se pod vedením paní učitelky Kalistové zúčastnili již 13. ročníku tzv. Poháru vědy.

Tématem letošního ročníku byla zahrada. Soutěžilo se v rámci tří kol, která se ještě skládají ze tří částí – kreativní, experimentální a praktické. Pro čtenářovu bližší představu vypisujeme některé z dílčích témat, respektive zadání: výroba bludiště z přírodních materiálů, konstrukce zavlažovacího zařízení, tvorba zahradního jezírka a experimenty s ovocem, květinami a částmi stromů.

„Naši“ vědátoři utvořili dva týmy – mladší žáci pod názvem „Malí vědátoři“ a starší se pojmenovali jako „Vědátoři ze Strága“ (jmenovitě níže).  Oba týmy se staly úspěšnými řešiteli korespondenčních kol. Vědátorům ze Strága se následně podařilo postoupit i do kola regionálního.

V regionálním kole, které se konalo 14. května (a probíhalo online), Vědátoři ze Strága úspěšně prezentovali pokus na téma přírodní čističky související s jimi vyrobeným jezírkem. I v tomto kole slavili úspěch a mohli slavit postup do národního kola.

Samotné finále Poháru vědy, respektive jeho národní kolo, proběhne o víkendu 14. – 16. června v Praze na Střední průmyslové škola a na Gymnáziu Na Třebešíně. Čeká je živé předvedení svého pokusu, který má vhodně korespondovat s tématem soutěže, tedy zahradou. Žáci nebudou moci zopakovat své předešlé pokusy, ale budou muset přijít s něčím novým či vhodně (a podstatně) rozšířit některý ze svých původních pokusů.

Závěrem již nezbývá nic jiného než Vědátorům ze Strága popřát hodně štěstí na jejich závěrečné soutěžní štaci. Již nyní ovšem můžeme oběma týmům pogratulovat k jejich dosavadním výsledkům. Žáci, společně s paní učitelkou Kalistovou, si rozhodně zaslouží pochvalu.

Tomáš Jun

Malí vědátoři (mladší): Karel Pertl, Petr Sochůrek, Johana Jeřábková, Tomáš Havel, Antonín Lisý, Tomáš Kováříček, Valentin Záruba, Štěpán Mařík, Karel Pucholt, Magda Rojíková, Valerie Tomášková, Petr Mazanec, Michaela Dörfelová, Šárka Dörfelová, Vojtěch Doucha, Filip Volf, Jamie Volf                               

Vědátoři ze Strága (starší): Dita Mansfeldová, Jonáš Parkman, Ema Mansfeldová, Marek Lüftner, Magdaléna Lisá, Matěj Petráček, Jakub Taraba, Hynek Havránek, Jan Dykast, Vojtěch Pelc, Radim Štekl