Exkurze pro 9. ročníky – Památník Terezín

Žáci 9. ročníku na přelomu února a března absolvovali exkurzi do Památníku Terezín. Jednalo se, (nejen) vzhledem k chladnému počasí, o velmi autentický a sugestivní zážitek. Žáci se díky komentované prohlídce seznámili s tragickou historií původně vojenské pevnosti, která byla ve 20. století zneužita ve jménu zrůdné nacistické ideologie. V rámci prohlídky si prošli nejen samotnou pevnost, ale mimo jiné i terezínské město a krematorium. Slova o tom, že před minulostí bychom neměli zavírat oči a měli bychom se z ní poučit, zní možná jakou pouhé klišé. Jedná se ovšem o klišé naléhavé a pravdivé. Je dobře, že se žáci dostanou do kontaktu s historií nejen prostřednictvím stránek v učebnicích, ale pocítí ji de facto na vlastní kůži. O dojmech samotných žáků se dočtete níže.

„Líbila se mi komentovaná prohlídka. Během ní jsem si dovedla představit historii, která se v Terezíně udála.“

Nicol Pelcová, 9. B

„Uvědomil jsem si, že všechno to, co nám povídali, se odehrálo zde, na jednom místě. Jako celek to bylo velmi zajímavé.“

Jaroslav Fišer, 9. B